Prof. Włodzimierz Bernacki O naprawę rzeczypospolitej

Włodzimierz Bernacki
politolog, Uniwersytet Jagielloński

Dziękuję za tak ogromny kredyt zaufania, jakim obdarzyliście mnie Państwo podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Chcę być z Państwem w stałym kontakcie, dlatego proszę śmiało pisać i dzwonić do moich biur poselskich, abym mógł podejmować interwencje.

Newsletter:

Dopisz się do newslettera

Minister kultury pochlebnie o „pomniku światła”

11 kwietnia 2011

 – 96 nieregularnie rozmieszczonych reflektorów zainstalowanych w chodniku to myślenie idące w dobrym kierunku – tak minister kultury Bogdan Zdrojewski skomentował projekt pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej, autorstwa architekta Pawła Szychalskiego. Pomnik miałby powstać przed Pałacem Prezydenckim.

– Widziałem tylko bardzo skromną wizualizację, na jej podstawie bardzo trudno ocenić, czy on rzeczywiście jest dobrze wkomponowany w przestrzeń (...). Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to myślenie idące w dobrym kierunku, nie zaburzające nadmiernie przestrzeni. Aby można było powiedzieć, że jest to przedsięwzięcie, które może być realizowane, te warunki muszą być spełnione. Musi być także zgoda samorządu miasta Warszawy na lokalizację w przestrzeni publicznej takiej instalacji – powiedział minister. 

W opinii Zdrojewskiego, aby rozstrzygnąć bezspornie, czy taki pomnik może być zrealizowany w planowanym miejscu, należy zasięgnąć opinii specjalistów. – To, co budzi pewnego rodzaju dobre emocje w tym projekcie, to fakt, że jest on adresowany do wszystkich ofiar – ocenił minister. 

Zdrojewski odniósł się też do ewentualnego wsparcia finansowego, którego jego resort miałby udzielić dla realizacji pomnika. Powiedział, że tego typu realizacje są wykonywane najczęściej dzięki środkom samorządowym. I dodał, że ministerstwo zaangażowane jest w wiele przedsięwzięć projektowanych w przestrzeni publicznej w całej Polsce i „na razie jesteśmy bardzo wstrzemięźliwi, jeżeli chodzi o ponoszenie tych kosztów”. 

Minister nie chciał komentować pytań o ewentualną zgodę lub sprzeciw stołecznego konserwatora zabytków w sprawie realizacji instalacji świetlnej na Krakowskim Przedmieściu. – Na to pytanie w ogóle nie mogę odpowiadać, bo jestem drugą instancją w przypadku decyzji konserwatora – mówił. 

Na pytanie, czy powinien powstać pomnik upamiętniający Lecha Kaczyńskiego, Zdrojewski zwrócił uwagę, że „w obecnej sytuacji jest wiele inicjatyw upamiętniających osoby, które zginęły w katastrofie”. – Przemysław Gosiewski będzie upamiętniony instytucją niemalże muzealną, realizowaną przez rodziców; odsłonięto też pomnik nagrobny Arama Rybickiego. Z tego punktu widzenia nie widzę żadnych przeszkód, aby Lech Kaczyński był traktowany inaczej, gorzej. Wydaje mi się, że odmawianie mu prawa do pomnika byłoby niewłaściwe – powiedział minister. 

Pomysł umieszczenia w podłożu 96 źródeł światła poparli obecni na konferencji: córka prezydenckiej pary Marta Kaczyńska, Magdalena Merta - wdowa po Tomaszu Mercie, Andrzej Melak - brat przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka, Jakub Płażyński - syn Macieja Płażyńskiego, Maciej Łopiński - bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego, obecnie koordynator Ruchu Społecznego imienia byłego prezydenta.

Projekt pomnika powstał w internecie, w przestrzeni wirtualnej; jest komputerową symulacją. Autor wyjaśnia w poniedziałek, że u podstawy słupów świetlnych umieszczone byłyby ryngrafy z nazwiskami oraz datami urodzin i śmierci wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Para prezydencka miałaby jeden, wspólny, większy od innych ryngraf, z podwójną inskrypcją.

źródło: tvp.info


Zobacz również