Prof. Włodzimierz Bernacki O naprawę rzeczypospolitej

Włodzimierz Bernacki
politolog, Uniwersytet Jagielloński

Dziękuję za tak ogromny kredyt zaufania, jakim obdarzyliście mnie Państwo podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Chcę być z Państwem w stałym kontakcie, dlatego proszę śmiało pisać i dzwonić do moich biur poselskich, abym mógł podejmować interwencje.

Newsletter:

Dopisz się do newslettera

Ukraina pozbawiona broni atomowej jest bezbronna

27 listopada 2018

Jako przedstawiciel Polski do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jestem oburzony tym, że cały czas są rozmowy takie, żeby znów delegacja Dumy rosyjskiej mogła tam zasiąść. Rosja powiedziała, że nie będzie płaciła składek i politycy zachodni są bezradni. Jak działać bez tych pieniędzy? To klucz i odpowiedź na to pytanie, jaka będzie reakcja zachodu. Żadna. Ukraina została pozbawiona broni jądrowej, pozbawiona możliwości zagwarantowania sobie integralności terytorialnej - powiedział na antenie Radia Kraków poseł Włodzimierz Bernacki. 
To odkrawanie po plasterku terytorium takiego czy innego państwa i oswajania Europy z tym, że Rosja ma inne prawa niż pozostałe państwa. Dawno temu było zajęcie Abchazji, Osetii. Te tereny są poza terytorium Gruzji. Koledzy z Ukrainy za każdym razem na Radzie Europy przypominają, że w Donbasie są prowadzone działania militarne. Tylko poważne miny są z drugiej strony - dodał poseł.

Poseł Włodzimierz Bernacki przypomniał, iż Prawo międzynarodowe przewiduję całą paletę działań wobec Rosji. Z drugiej strony są te wszystkie zaniechania po stronie instytucji europejskich. Nie tylko Rady Europy, UE, ale też ONZ i wielu innych. Ciągle przypominam o formacie, który został powołany do funkcjonowania, który jest związany z Mińskiem. Są państwa, które zobowiązały się prowadzić rozmowy z Rosją, żeby przywrócić integralność terytorialną Ukrainy. Są możliwości i niemoc.

Zobacz również