Prof. Włodzimierz Bernacki O naprawę rzeczypospolitej

Włodzimierz Bernacki
politolog, Uniwersytet Jagielloński

Dziękuję za tak ogromny kredyt zaufania, jakim obdarzyliście mnie Państwo podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Chcę być z Państwem w stałym kontakcie, dlatego proszę śmiało pisać i dzwonić do moich biur poselskich, abym mógł podejmować interwencje.

Newsletter:

Dopisz się do newslettera

Tarnowskie uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

01 marca 2018

"Dzisiaj mamy przeddzień Narodowego Święta Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Dzisiaj także mamy 250 rocznicę wybuchu Konfederacji Barskiej. W tym roku będziemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości. Szanowni Państwo wzbiera we mnie święty gniew gdy pomyślę o wrześniu 1939 roku o tej samotności, której polski żołnierz , polski obywatel musiał walczyć samotnie pozostawiany przez tzw. sojuszników. Wzbiera we mnie święty gniew kiedy pomyślę o tej nawale brunatnej niemieckiej, o tej nawale czerwonej sowieckiej o eksterminacji obywateli polskich, którzy wywożeni byli na Sybir, którzy wywożeni byli do obozów koncentracyjnych. Wzbiera we mnie święty gniew kiedy pomyślę o roku 1945, kiedy myślę o tych wszystkich żołnierzach, którzy zostali pozostawieni przez sojuszników. Wzbiera we mnie święty gniew kiedy pomyślę o wielkich tamtego świata o Prezydencie Stanów Zjednoczonych, Premierze Wielkiej Brytanii o przedstawicielach władz Francji, którzy wybrali pokój zdradzając nas Polaków. Wzbiera we mnie święty gniew kiedy pomyślę o tych samotnych, niezłomnych, wyklętych, którzy starając się dochować wierności przysiędze wojskowej walczyli i umierali w samotności. Wzbiera we mnie święty gniew kiedy pomyślę o tzw. procesach, kiedy pomyślę o egzekucjach na naszych bohaterach, kiedy pomyślę o Siedzikównej o dziewczynie, która nie miała nawet osiemnastu lat, a na której dokonano tej haniebnej egzekucji. Wzbiera we mnie święty gniew kiedy pomyślę dzisiaj o tych wszystkich politykach, którzy upominają się o tych, którzy zaprowadzali ład i porządek na ziemiach Polski po 1945 roku, kiedy walczą i upominają o to, aby to właśnie oni ci którzy mordowali zabijali niezłomnych mieli wysokie renty, emerytury i przywileje. Wzbiera we mnie święty gniew kiedy słyszę o sędziach o przedstawicielach wymiaru sprawiedliwości, którzy mówią że trzeba przestrzegać prawa i dać wysokie emerytury i zaopiekować się tymi, którzy byli utrwalaczami. Ale budzi się we mnie wielka nadzieja po raz pierwszy ta nadzieja pojawiła się po roku 1989, ta nadzieja pojawiła się wtedy kiedy za sprawą śp. prof. Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP zaczęliśmy wspólnie my Polacy przywracać pamięć o niezłomnych o wyklętych"... powiedział podczas wczorajszych uroczystości na Cmentarzu w Tarnowie - Krzyżu poseł prof. Włodzimierz Bernacki.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się koncertem w hołdzie żołnierzom wyklętym, Mszą Św, następnie udaliśmy się na Cmentarz gdzie został odczytany Apel Pamięci z Salwą Honorową bezpośrednio po odczytaniu zostały złożone wiązanki kwiatów.  To już drugie uroczystości, które odbyły się z Kompanią Wojska Polskiego. Z powodu bardzo niskich temperatur  orkiestra wojskowa zmuszona była przybyć w wersji okrojonej. 

Zobacz również